تبلیغات
بچه های رادیولوژی یزد - PET SCAN

PET SCAN

چهارشنبه 13 خرداد 1394 11:26 ب.ظنویسنده : هانیه فاصله

 

NEW DEVICE FOR IMAGING:PET

دستگاه (PET ( Positron Emission Tomography یا بعبارتی دستگاه برش نگاری با نشر پوزیترون یکی از جدیدترین دستگاههای تصویربرداری است که از آن برای تشخیص بیماری های مغز و اعصاب ، قلب و عروق ، سرطان و… استفاده می شود.

در حال حاضر بیش از پانصد و پنجاه مرکز PET در دنیا ایجاد شده که به ارائه خدمات کلینیکی مشغول می باشند. بیشترین مراکز PET در کشورهای امریکا ، آلمان و ژاپن و در منطقه کشورهای عربستان سعودی ، رژیم اشغالگر قدس هستند. و اخیراً در مصر نیز دو مرکز PET فعال شده است . بدلیل نیم عمر بسیار کم مواد رادیواکتیو مورد استفاده در PET ، این مواد رادیواکتیو باید توسط سیکلوترون در مرکز PET و یا در نزدیکی آن تولید شوند وخوشبختانه کشور ما نیزبا دارا بودن دو مرکزPET (بیمارستان شریعتی و مسیح دانشوری تهران ) به مردم خدمت رسانی می کند.اصول تصویربرداری PET برمبنای آشکارسازی فتونهای حاصله از نابودی جفتهای پوزیترون و الکترون میباشد، از اینرو رادیوایزوتوپهای مورد استفاده در PET عبارتند از ۱۱C ، ۱۳N ، ۱۵O و ۱۸F که بترتیب دارای نیم عمرهای ۲۰ ، ۱۰ ، ۲ و ۱۱۰ دقیقه میباشند یکی از دلایل گسترده نشدن مراکز PET در دنیا هزینه اضافه ای در حدود ۱/۸ میلیون دلار که صرف خرید سیکلوترون میشود .چون باید در نزدیکی مرکزPET ( حدود ۲ ساعت از نظر فاصله زمانی ) سیکلوترونی جهت تولید این رادیوایزوتوپها باشد.

 عناصر رادیواکتیو مذکور از نظر شیمیائی با نوع غیر رادیو اکتیوشان هیچگونه تفاوتی ندارند و بطور طبیعی در بدن انسان وجود دارند و حتی هوایی که استنشاق می کنیم ترکیبی از کربن ، نیتروژن و اکسیژن می باشد. بعضی از این رادیوایزوتوپها بصورت مستقیم و یا با برچسب شدن با داروها و موادی که جذب ارکان و یا موضع خاصی از بدن میشوند و یا برای بررسی شرایط خاصی از نارسائی بکار میروند مصرف میشوند پس از اینکه رادیودارو بصورت تزریق و یا بصورت گاز از طریق تنفسی به بیمار داده شد این رادیو دارو جذب ارکان و یا محل مورد تصویررداری میشود و با توجه به شرایط بیماری در ارکان مورد بررسی توزیع و جذب می شود این رادیوداروها از خود پوزیترون ساطع می کنند و پوزیترونها با الکترونها جفت شده و نابود می شوند که حاصل نابودی هر جفت پوزیترون و الکترون دوپرتو پرانرژی ( KeV 511 ) در جهت مخالف می باشند. بنابراین تعداد زیادی از جفت پرتوهای وابسته در جهات مختلف از بدن بیمار ساطع میشود.چنانچه در اطراف بیمار آشکارسازهائی قرار گیرد با آشکارکردن این پرتوها، میتوان تصویری سه بعدی از توزیع رادیوداروها در ارکان مورد بررسی بدست آورد که با استفاده از آن میتوان به وجود نارسائی و یا بیماری پی برد. در سیستم PET از تعداد زیادی از کریستالهای آشکارساز ( بین ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ ) استفاده میشود. بدلیل استفاده از تعداد زیادی از کریستالهای آشکارساز و قطعات الکترونیک مربوطه سیستم PET نسبت به دیگر سیستم های تصویربرداری گرانتر می باشد و با توجه به تعداد حلقه های آشکارسازهای کریستالی قیمت این سیستم بین ۸۰۰۰۰۰ هزا ر تا ۶/۱ میلیون دلار می باشد.

 مزایای PET :

 

چنانچه بخواهیم سیستم PET را با سیستم SPECT که هم اکنون متداولترین سیستم در بخش های پزشکی هسته ای می باشد مقایسه کنیم موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرند :

۱- قدرت تفکیک مکانی سیستم PET که همانا قابلیت سیستم در نشان دادن جز ئیات ارکان مورد مطالعه در تصویر می باشد در حدود ۴ الی۵ میلیمتر می باشد که دو برابر بهتر از قدرت تفکیک مکانی SPECT است .

۲- بهره وری PET به مراتب بهتر از سیستم SPECT می باشد که باعث وضوح و کنتراست بیشتر تصاویر می باشد.

۳ – بدلیل امکان تصحیح برای جذب پرتوها در PET ، آنالیز کمی اطلاعات امکانپذیر می شود که کاربردهای زیادی در تعیین مرحله بیماری دارد.

۴- در PET علاوه بر امکان مطالعه فرآیند فیزیولوژیکی بافت و یا ارکان مورد مطالعه امکان مطا لعه متابولیسم و بیوشیمی بافت مورد بررسی وجود دارد که این قابلیت برجسته ترین مزیت این سیستم است که آنرا از دیگر سیستم های تصویربرداری متمایز می سازد. در بحث کاربردهای تشخیصی بیشتر به این قابلیت ارزنده اشاره خواهد شد.

 کاربرد PET در سرطان :

در بیشتر نارسائیها و بیماریها قبل از اینکه تغییرات آناتومیک در بافت ایجاد شود تغییراتی در متابولیسم رخ میدهد از اینرو بر خلاف سیستم های تصویربرداری مرسوم یعنی CT و MRI که تغییرات آناتومیکی و یا SPECT که تغییرات فیزیولوژیکی را اندازه گیری می کند با استفاده از سیستم PET ما قادر خواهیم بود که بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهیم و از پیشرفت بیماری جلوگیری و به درمان آن بپردازیم و چنانچه میدانیم در مورد سرطان تشخیص زود هنگام برای درمان از اهمیت حیاتی برخوردار است .بسیار شنیده میشود که پس از جراحی تومور سرطانی از مغز ، تومور دوباره رشد کرده و مجدداً بیمار را دچار مشکل می کند. این وضعیت به این دلیل پیش می آید که با استفاده از سیستم های تصویربرداری موجود فقط میتوان توده تومور تشخیص داد و جراح با استفاده ا زتصاویر مزبور تنها توده تومور را خارج می سازد. در صورتیکه با استفاده از PET نه تنها موضع تومور مشخص می شود بلکه جهت و شرایط پیشروی آن نیز مشخص میگردد. چنانچه میدانیم نرخ متابولیسم گلوکز در بافتهای سرطانی بالا میرود. از اینرو بافتهایی که مبتلا به سلولهای سرطانی شده اند هر چند ممکن است با سیستم های تصویربرداری دیگر قابل تشخیص نباشند با سیستم PET و بررسی متابولیسم قابل تشخیص می باشند و لذا جراح امکان می یابد تا بموقع بافتهای مزبور را نیز خارج سازد .

با استفاده از سیستم PET میتوان صحت روش درمان انتخاب شده برای بیماران سرطانی را نیز ارزیابی نمود. مشاهده اثرات درمانهای رادیوتراپی و شیمی درمانی بصورت تغییرات آناتومیک در تومور نیازمند مدت زمانی طولانی است تا بتوان با روشهای مرسوم تصویربردرای آنها را تشخیص داد درحالیکه چنانچه روش درمان تجویز شده مناسب باشد پس از مدت کوتاهی میتوان کاهش متابولیسم گلوکز تومور را توسط PET مشاهده نمود. در مقابل چنانچه کاهش متابولیسم وجود نداشته باشد نشانه این است که روش درمان تجویز شده موثر نیست و باید روش دیگری را جهت درمان انتخاب نمود. اطلاعات زود هنگامی که توسط PET قابل دسترسی می باشند برای نجات جان بیمار بسیار حیاتی اند. سیستم PET در تشخیص انواع سرطانها و بخصوص سرطانهای ثانویه ( متااستازها ) نسبت به دیگر سیستم های تصویربرداری برتری قابل توجهی دارد. نمودارهای زیر شاخص برتری تشخیص سیستم PET نسبت به CT اسکن برای تشخیص سرطانهای ریه و کولن و دستگاه ماموگرافی برای تشخیص سرطان پستان می باشد.

PET در تشخیص کانونهای متااستاتیک ( سرطانهای ثانویه ) از قابلیت بسیار خوبی نسبت به بقیه دستگاههای تشخیصی برخوردار است و چه بسا با اسکن تمام بدن توسط PET و پی بردن به کاتونه متعدد سرطانهای ثانویه در بدن ضرورت انجام عمل جراحی جهت خارج ساختن توده تومور اصلی، تغییر می کند و از صرف هزینه اضافی و انجام یک عمل جراحی بیهوده جلوگیری می شود.

 کاربرد PET در کاردیولوژی ‏:

 

با استفاده از PET میتوان جریان خون و متابولیسم ماهیچه قلب را بررسی نمود PET دقیقترین سیستم برای تشخیص وجود و یا عدم وجود بیماری کرنر می باشد و در عین حال با مطالعه متابولیسم ماهیچه قلب می توان به زنده بودن بافت پی برد. چه بسیار بیمارانی که بخشی از بافت ماهیجه قلب آنها مرده است و عمل بای پس و خونرسانی به آن موضع هیچگونه منافعی برای بیمار ندارد وچنانچه متابولیسم ماهیچه قلب این بیماران قبل از عمل جراحی توسط سیستم PET بررسی شود میتوان از یک عمل جراحی عمده که در کنار مخاطرات باعث رنجش بیمار و نیز صرف هزینه های بی مورد می شود جلوگیری نمود. بنابراین با استفاده از تصاویر PET نه تنها میتوان آن دسته از بیماران قلبی که از عمل جراحی بهره ای نمی برند را از دیگران جدا نمود بلکه پس از عمل میتوان میزان موفقیت عمل جراحی را نیز ارزیابی نمود.

 کاربرد PET در نورولوژی :

بدلیل کاهش متابولیسم در بخشهایی از مغز در مراحل اولیه بیماری، اسکن PET قادر است ” چندین سال قبل از اینکه پزشکی بتواند توسط روشهای مرسوم بیماری فراموشی را تشخیص دهد ” نارسائیهائی را که شاخص این بیماری است را نشان دهد. PET بیماری پارکینسون ( لقمه ) را نیز بهتر از بقیه سیستم های تصویربرداری نشان میدهد. در کانونهای حمله ای صرع در مغز کودکان متابولیسم گلوکز کاهش می یابد وچنانچه شرح داده شد فقط در تصاویر PET میتوان تغییرات متابولیسم را مشاهده نمود. جراح مغز فقط با کمک تصاویر PET میتواند محل دقیق کانونهای حمله صرع در مغز را مشخص نموده و برای خارج نمودن آنها و مداوا ی بیمار اقدام نماید.

نتیجه گیری ‏:

 

با توجه به قابلیتهای تشخیصی PET که به عمده ترین آنها به اختصار اشاره شد اینجا یک مرکز PET در کشور جهت ارائه خدمات پیشرفته پزشکی و کمک به ارتقاء سطح درمان در کشور و جلوگیری از اعزام بیماران به خارج از کشور باید مورد توجه قرار گیرد. مقرون به صرفه بودن تجویز تصویربرداری PET برای گروهی از بیماران بگونه ای است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته سازمانهای بیمه برای کاهش هزینه های درمانی هزینه اسکن PET را که بین ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار می باشد را تقبل کرده اند . بطور خلاصه میتوان گفت که دستگاه PET نه تنها در صرفه جویی در خدمات درمانی موثر است بلکه بکارگیری این سیستم باعث نجات جان انسانها میشود.


آخرین ویرایش: چهارشنبه 13 خرداد 1394 11:28 ب.ظ

 
دوشنبه 13 شهریور 1396 02:40 ب.ظ
If you desire to obtain much from this paragraph then you have to apply these techniques to your won website.
سه شنبه 6 تیر 1396 04:10 ق.ظ
I comment when I especially enjoy a post on a website or I have something to add
to the conversation. Usually it's caused by the sincerness displayed
in the post I browsed. And on this post بچه های رادیولوژی یزد - PET SCAN.

I was actually excited enough to drop a leave a responsea
response :) I do have a couple of questions for
you if you usually do not mind. Is it only me or do
some of the responses come across like written by brain dead
people? :-P And, if you are posting at other places, I'd like to keep up with you.
Would you make a list all of your public sites like your Facebook page, twitter feed, or
linkedin profile?
سه شنبه 2 خرداد 1396 03:44 ب.ظ
It's not my first time to pay a quick visit this website, i am browsing this web page dailly and get
good information from here every day.
چهارشنبه 30 فروردین 1396 10:41 ق.ظ
It's really a nice and helpful piece of information. I'm satisfied that you shared this
useful info with us. Please keep us up to date like
this. Thanks for sharing.
شنبه 12 فروردین 1396 03:16 ق.ظ
Thanks for one's marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you could be a great
author.I will be sure to bookmark your blog and will often come back from now on. I want
to encourage yourself to continue your great posts, have a
nice weekend!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر